Bu sayfayı yazdır

Faydalı Bilgiler

Armatürler Nasıl Temizlenmeli?

Lavabo, küvet ve duşlarda kullanılan armatürlerin kapasite ve performansları türlerine göre değişiklik göstermektedir. Armatürün gövdesinde çizik, kararma ya da herhangi bir deformasyon olup olmadığına bakılmalıdır. Günlük temizliği yalnızca su ve sabun kullanarak yapılmalıdır. Temizledikten sonra bol su ile durulanmalı ve yumuşak bir bez ile silerek kurulanmalıdır. Armatür yüzeylerini temizlemek için kesinlikle deterjan ve asit derecesi yüksek temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır.

Perlatör Nedir, Nasıl Temizlenir?

Perlatör Nedir?
Perlatörler filtre görevinin yanında (organik filtreleme yapmaz) hava ile suyu karıştırarak yumuşak bir akış sağlar ve suyun sıçramasını engeller. Ayrıca oluşturduğu oksijen yoğunluğu ile sudaki klorun uçmasını hızlandırır.

Perlatörlerin tıkanmasına neden olan sebepler;
  • Yeni döşenmiş tesisat borularında yer alan kum, çakıl v.b inşaat artıklarının, armatürler takılmadan önce tesisat borularına su verilerek boşaltılması gerekir. Bu işlemin yapılmaması durumunda perlatörler çok kısa bir zaman sonra (hatta hemen akabinde) tıkanmaktadır.
  • Su kesilmelerinin ardından genellikle ana su şebekesinde yapılan çalışmalardan dolayı, tesisat borularındaki inşaat artıkları ve çamurlu sular perlatörlerin tıkanmasına neden olur.
  • Kuyu suyu ve depo suyu kullanılan yerlerde, kuyu suyunun genellikle kumlu olması, depo suyununda depo dibinde biriken tortularla armatüre ulaşması nedeni ile perlatörler kısa zamanda tıkanır.

Perlatör Nasıl Temizlenmeli?
  • Perlatörleri temizlemek için öncelikle uygun bir açık ağızlı anahtar veya kurbağcık ile dikkatlice sökülür (ayarlı pense, normal pense, boru anahtarı gibi aletleri kullanmayın).
  • Perlatör yüzeyinde birikmiş kaba tortuları elle aldıktan sonra, 24 saat boyunca sirkeli suda bekletin.
  • Daha sonra mümkünse kullanmadığınız bir diş fırçası veya muadili bir gereçle fazla bastırmadan yüzeyini fırçalayıp tazzikli suda temizleyin.
  • Bu işlemi malesef çok sık yapamazssınız. Zamanla perlatörün iyice deforme olduğunu göreceksiniz. Perlatörlerin yedek parçaları bulunmaktadır, ihtiyacınız olduğunda orjinal yedek parça kullanmaya dikkat edin.
Okunma 4391 defa